Uncategorized

Зарим хүмүүс а.рхи уусны дараа нүүр нь улайгаад байдаг ийм шалтгаантай байжээ

Зарим хүмүүсийн нүүр архи уусны дараа тод улаан болдог ба энэ нь сайны шинж биш юм. Энэ төрлийн шинж тэмдгийг архины эсрэг хариу үйлдэл үзүүлэх улайлт гэж нэрлэдэг. А.рхи ууснаар тухайн хүний бие организмыг хордуулдаг байна. А.рхи уух нь арьс улайх, толгой эргэх болон өвдөх бас зүрхний хэм алдахад хүргэдэг. А.рхи уух үед нүүр улайх нь бие организмд ацеталдегид бий болж буйтай холбоотой. Ацеталдегид бол маш их хортой бодис ба үүнийг өөрөөр карциноген гэдэг. А.рхи элгэнд нөлөөлөхөд ацеталдегидыг ялгаруулж эхэлдэг гэж ойлгож болно. Ихэнхдээ энэ нь аюулгүй горим буюу ацетат болж хувирдаг. Гэвч хүн бүрд архи уух үед илрэх хариу үйлдэл өөр өөр байна. Хүмүүсийн бие организм богино хугацаанд архийг ацеталдегид болгодог. Хэдий тийм ч элэг аль болох их ацеталдегидыг ацетат болгоно. Үр дүн: ацеталдегидын сөрөг нөлөө бол биеийг хордуулах, амны хөндий болон залгиур хоолойн хо.рт хавдар тусгах эрсдэлтэй байдаг. Архины эсрэг хариу үйлдэл үзүүлэх улайлт удамшдаг. Хамгийн анх энэ шинж тэмдэг эртний төв Азийн бүс нутагт оршиж байсан Хан улсын үед илэрч байжээ. Хэдэн зуун дамжин энэ шинж тэмдэг удамшин ирсэн ба өнөөдрийн байдлаар нийт Хойд Азиудын 1/3 нь архи уух үедээ нүүр нь улайдаг байна. Шинж тэмдэг удамшдаг тул ямар нэгэн эмчилгээ байхгүй. Харин сэргийлж болно – архи бага уух хэрэгтэй.news.xopom.com/213153/

Related Articles

Back to top button
error: Content is protected !!